Přímo uprostřed přírodního parku Džbán v okrese Rakovník (již téměř na hranici s okresem Kladno) bylo v roce 1988 vyhlášeno chráněné území k ochraně zajímavých teplomilných společenstev slínovcovitých, tzv. bílých strání. Tvoří je jižně exponovaný strmý svah východně od obce Milý v délce asi 700 m, v nadmořské výšce mezi 380–450 m n. m.
Už od minulosti bylo území hojně využívané člověkem, i když převážně extenzivně: udržovaly se zde ovocné sady, v níže položených partiích se pěstovaly zemědělské plodiny, území bylo pravděpodobně vypásáno. Je zde i zřejmý vliv těžby opuk.
Díky všem těmto okolnostem se na Milské stráni vytvořila společenstva teplomilných křovin a travnatých ploch s výskytem dřínu (Cornus mas), převládající svídou krvavou (Cornus sanguinea), hlohy (Crataegus sp.) nebo dříšťálem obecným (Berberis vulgaris). Na části území vystupují opukové skalní stěny, horní partie jsou tvořeny opukovou sutí.
Z významných teplomilných druhů lze jmenovat hvězdnici chlumní (Aster amellus), hořeček brvitý (Gentianella ciliata), trýzel škardolistý (Erysimum crepidifolium), bělozářku větevnatou (Anthericum ramosum), plamének přímý (Clematis recta) a vstavač nachový (Orchis purpurea), který zde roste v údajně největší populaci v ČR.